teensait.dir.bg

 
teensait.dir.bg

 
Рейтинг: 3.00
(111)
Добре дошли !!!
ПРОМЕНИ СВЕТА ПОКАЖИ КАК............
Музика
Всичко за тийнейджъра
Научи история с gsm-а
Архитектура на бъдещето
Бисери
ТеСтчЕтА
Технологии на 2010г.
Странно но факт...............
За училище
Как да .....................
Майтапи, шеги, вицове и още нещо........
снимки
За България
Чудесата на света
Виж и прочети нещо интересно
Древния Египет
Странни закони
Текстове на песни
Рекордите на Гинес
необятния космос
Светът на.................
Тестчета
Звездни интервюта
Законите на Мърфи
Застрашени видове
Клюки
Вицове
Всичко за конете
Игрички
Клипчета
Изобретения
Каталог на училищата в България
Изкуство
Играй СУДОКУ на воля !!!
Археология
ON LINE Речници
Календар
открития през изминалата 2008 година
Фото Галерия
Форум
Анкети
Картички
Видео


Инфо за новите игри Само за момчета Само за момичета Какво знаете за .............

Какво знаете за ............. / Домът и обликът на траките

Домът и обликът на траките
19.12.08 12:48
Домът и обликът на траките Печат Е-мейл
 
Битът на траките е оформян в продължение на столетия. През времето на II – I век п. Хр. се формират два вида селища – първите открити и незащитени, вторите - укрепени. По-голяма част от неселението живеело в равнините, по ниските склонови на планините, на удобните речни тераси. Тези селища не са били укрепени с ровови или валове. Къщите на траките през този период, според гръцки източници, са построени от дърво и измазани с глина. Те се свързват със задни дворове, където се намират помещения за добитък, складове и други сгради. Археологическите разкопки свидетелстват, че в древна Тракия са познавали също землянките. Някои траки живеят в пещери, вдлъбнати веровикови образования на Придунавието.


Тракийците наричали селата си най-вероятно „пара”, а гърците ге назававали „коме”. Укрепените селища имали други наименования – „хорион” – защитен пункт. Широко разпространена е била и думата „полис”, но в нея не се влагало същото значение както в гръцките градове-държави.

Тракийските земи познават и крепостни селища. Гръцката дума за тях е „тюрзис”, чието значение на български е „кула”. Те се строели извън населените места и били територии с военен контрол. Там се съсредоточавали семействата на местните царе и представителите на елита. Най-подходящият термин за тези селища е тракийската дума „брия”.

Как са описвани траките? За времето си те били високи хора, руси или червенокоси, с прави коси, синеоки. Такива те си представяли и боговете си. Най-популярния портрет на тракиец е главата на цар Севт III от IV век, която е изобразена на монетите му – хубав възрастен мъж с гъста заоблена брада и с буйна, подстригана коса.

Траките били известни и с дълголетието си – считало се, че живота им е наполовена по-дълъг от колокото на другите жители в другите земи. Първият цар Тарес I достигнал до 92 годишна възраст.

Траките били добри войни и били викани за наемници в гръцките армии. Те били и най-страшните гладиатори, като емблематично за това е името на Спартак. Те носели при походи шапки от лисици кожи, на тялото си – хитони, отгоре наметнати с шарени ямурлуци (зейри), на краката имали ботуши от еленска кожа.

Оръжията им били – копия за хвърляне, щитове с лунарна форма – пелти, и носели къси мечове. Чрез пелтите траките имат принос във военното дело в Древността. Тактиката им била възприета от гърците.

В ежедневието носели дрехи с естествения цвят на материята, които били украсени с везба и бродерии. Дрехите били от коноп или вълна. Зейрите – шарените ямурлуци, които мъжете носели, били с хоризонтални ивици, като долу дрехата завършвала с широк бордюр. И жените, и мъжете носели пръстени, обеци и гривни. Понякога татуирали телата си, защото това се считало за благородно.

Поради липсата на столица, целият държавен живот бил съсредоточен във временните резиденции на владетелите. Там пристигат данъците и се носят подаръците.

В началото на 1986 в с. Рогозен, Врачанско, е открито най-голямото тракийско съкровище в България, получило названието „Находката на века”. Съкровището представлява внушителна колекция от 165 красиво изработени сребърни съда с позлата и датира от пределинистическата епоха – от началото на 5 до средата на 4 в. пр. Хр. Общото тегло е 20 кг. Предполага се , че притежатели на съкровището са владетели пренадлежащи към тракийското племе трибали, населявало земите в които е открито съкровището - северозападна България.

Езикът на траките не е останал в писмен вид. Всичко, което се знае за тях е от чужди източници, най-вече гръцки и римски наблюдатели. Те пречупват разказите си през своята гледна точка и култура. В древните писания са запазени малко думи от тракийския език. Известни са няколко кратки надписа, за които се предполага, че са на тракийски език. Единият е на пръстен от с. Езерово, Първомайско, и другият – върху каменна плочка от с. Кьомен, Преславско. Текстовете са написани с гръцки букви, без разделяне на думите. И за да се увеличат трудностите при разчитането в тях няма нито една тракийска дума, която да се среща другаде. Езиковият материал, с който днес разполагане е: наименования на реки, планини, божества, лични имена.

През цялата античност траките се славят със силно развити музикални способности. Мнозина са прославени певци: Орфей, Тамирис, Музей, Линос, Филамон, Евмолп. Не случайно Тракия била прочута като страна, от която произхождат много музикални инструменти. Според преданието кавалът е дело на Севт и Ронак от племето меди.
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.3124