teensait.dir.bg

 
teensait.dir.bg

 
Рейтинг: 3.00
(111)
Добре дошли !!!
ПРОМЕНИ СВЕТА ПОКАЖИ КАК............
Музика
Всичко за тийнейджъра
Научи история с gsm-а
Архитектура на бъдещето
Бисери
ТеСтчЕтА
Технологии на 2010г.
Странно но факт...............
За училище
Как да .....................
Майтапи, шеги, вицове и още нещо........
снимки
За България
Чудесата на света
Виж и прочети нещо интересно
Древния Египет
Странни закони
Текстове на песни
Рекордите на Гинес
необятния космос
Светът на.................
Тестчета
Звездни интервюта
Законите на Мърфи
Застрашени видове
Клюки
Вицове
Всичко за конете
Игрички
Клипчета
Изобретения
Каталог на училищата в България
Изкуство
Играй СУДОКУ на воля !!!
Археология
ON LINE Речници
Календар
открития през изминалата 2008 година
Фото Галерия
Форум
Анкети
Картички
Видео


Инфо за новите игри Само за момчета Само за момичета Какво знаете за .............

Застрашени видове / Думи за каракачанския кон

Думи за каракачанския кон
19.12.08 12:39
Думи за каракачанския кон Печат Е-мейл
 
Отглеждането на селскостопански животни в нашата страна е дейност с вековни традиции. Това е и причината за голямото разнообразие от местни породи. Но броят на тези породи е силно намалял през изминалите 50 години. Причини за това са: колективизацията и интензификацията на земеделието, упадъкът на традиционните системи на паша, а в последно време и икономическото състояние на земеделието след приватизацията и възстановяването на поземлената собственост.

Каракачанският кон е обявен за местна порода в Списъка на Националния генетичен фонд и е от национално значение, поради намаляващия му брой. Той добре се адаптира към условията в планинските и полупланинските райони, които са подходящи за паша.

Каракачанските коне са ниски, около 128 см при холката (А. Петрой, 1940). Имат добра мускулатура и широко чело, а копитата са солидни и здрави. Каракачаните са ги използвали за транспорт по време своите миграции. Пасищата били единствената храна за конете. Животните, които не са били нужни в момента, се оставяли високо в планината и сами са се грижели за себе си. През студените зимни месеци те намирали храна и се защитавали от хищниците. Всеки каракачанец (до 1940г.) притежавал около 50-100 коня.

През 1957-58 след като правителството отнема животните от частните ферми, каракачанските коне били убити. Има данни, че такива коне са изнасяни за месо. В държавните стопанства са правени опити за кръстоски с породите Хукул, Кабардин и Хафлингер.

Днес се счита, че броят на каракачанския кон е намалял до критична численост. Ако не се вземат спешни мерки, има опасност той ще изчезне в следващите години. Малки групи, от 2-4 коня, се срещат в Рила, Родопите, Пирин и Стара планина. От 2001 г. в рамките на природозащитния проект “Опазване на каракачанската овца, кон и куче”, в района на с. Влахи се отглежда хергеле от 18 каракачански коня. За каракачански коне се съобщава и в района на с. Осеновлак, общ. Своге, които виждате на снимката и където са се амбицирали с идеята за природосъобразен конен туризъм, а за зимния сезон се мисли върху комбинацията езда, ски-спорт и други форми на алтернативен туризъм.
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1117